News, Rajd Dakar

Podsumowanie 7. etapu – Polacy z wielkimi szansami na sukces!

Po dniu przerwy dla zawodników (i wzmożonej pracy dla serwisantów we wszystkich zespołach) przyszedł czas na odcinek siódmy, maratoński. Rajdowcy mieli do pokonania 737 kilometrów (w tym 453km ooesu) na trasie z Ha’il do Sakaka. Pierwsi do mety dojechali motocykliści. Tutaj etapowym zwycięzcą został zeszłoroczny triumfator rajdu Dakar Ricky Brabec, Giemza był 21, Dąbrowski 40, Bartoszek 75. W kategorii aut wygrał Yazeed Al-Rajhi, z piątym czasem do mety dojechał Kuba Przygoński. Na quadach drugi oesowy triumf w tej edycji Dakaru przypadł Manuelowi Andújarowi, Wiśniewski uzyskał 7. rezultat. W ciężarówkach kolejny dzień dominacji KAMAZ-a. Całe podium zajęli Rosjanie Dmitrij Dotnikow, Ajrat Mardiejew i Anton Szibałow. W klasie T4 trwa świetna passa Polaków. Aron Domżała z Maciejem Martonem utrzymali pozycję lidera w KG, na trzecim stopniu podium znalazła się druga polska załoga: Michał Goczał i Szymon Gospodarczyk! Jednak po korekcie rezultatów reprezentanci EnergyLandia Rally Team spadli na 4. lokatę. Dobrze poradzili sobie też Marek Goczał z z Rafałem Martonem, kończąc etap z 9 najlepszym wynikiem.

T4:

Kolejne powody do radości dostarczyli nam Polacy w klasie T4. Aron Domżała z Maciejem Martonem dziś finiszowali na 5. pozycji, ale utrzymali pozycję lidera w Rajdzie Dakar. Wydawało się, że na trzeci stopień podium w klasyfikacji generalnej awansował duet Michał Goczał z Szymonem Gospodarczykiem (dziś 4.). Jednak zawodnicy z EnergyLandia Rally Team po korekcie wyników wylądowali tuż na czwartej pozycji w generalce, za Domżałą, Austinem Jonesem i Francisco López. Z dziewiątym czasem dojechała trzecia rodzima ekipa Marek Goczał/Rafał Marton (11 lokata w KG). Siódmy oes wygrał Chilijczyk  Francisco López przed Saudyjczykiem Salehem Alsaifem i Portugalczykiem Reinaldo Varelą.

QUADY:

Na siódmym etapie najszybszy był Manuel Andújar przed Italo Pedemonte i Alexandre Giroud. Kamil Wiśniewski, nie bez problemów, dojechał z 7. czasem. Polak na trasie złapał dwa “kapcie”, ale szczęśliwie udało się dojechać do mety z bardzo dobrym rezultatem. Z zawodów za to musiał wycofać się dotychczasowy lider Nicolás Cavigliasso. Argentyńczyk miał awarię sprzęgła na 100 km przed metą 7. oesu. Przez to pechowe wydarzenie prowadzenie w klasyfikacji generalnej objął jego rodak Andújar, przed Giroud i Giovannim Enrico. Wiśniewski awansował na 7. pozycję w KG.

SAMOCHODY:

Na autach wiadomością dnia jest zwycięstwo reprezentanta gospodarzy, Saudyjczyka Yazeeda Al-Rajhiego, który wyprzedził Stéphane’a Peterhansela i Carlosa Sainza. Z piątym czasem finiszował Kuba Przygoński. Polak utrzymał czwartą pozycję w klasyfikacji generalnej. Na prowadzeniu w KG utrzymał się Mr. Dakar, przed Katarczykiem Al-Nasserem Al-Attiyahem i Carlosem Sainzem. Druga ekipa ORLEN Teamu, czesi Martin Prokop i Viktor Chytka, dzisiaj zameldowali się na mecie z 12. czasem i utrzymali się w czołowej “10” rajdu Dakar.

MOTOCYKLE:

Na 7. etapie najszybszy był Ricky Brabec. Zeszłoroczny triumfator na Dakarze dojechał do mety z czasem 4:37.44, drugi José Ignacio Cornejo zanotował 2.07 straty do Amerykanina. Trzeci finiszował Skyler Howes. Maciej Giemza dojechał z 21. czasem. Konrad Dąbrowski był 40. W generalce na pierwsze miejsce awansował Cornejo z ledwie sekundą przewagi nad drugim Toby Pricem. Trzeci jest Sam Sunderland. Maciej Giemza w KG jest 20, Dąbrowski 39. Startujący w ramach Dakar Experience Jacek Bartoszek dziś uplasował się na 75 pozycji.