Rajd Dakar

Kobiety w rajdzie Dakar

Rajd Dakar stanowi ogromne wyzwanie nie tylko dla pojazdów biorących w nim udział, ale również dla samych uczestników. Pomimo ogromnego wysiłku fizycznego i psychicznego oraz wyjątkowej wytrwałości, której wymaga udział w rajdzie – coraz częściej uczestniczą w nim również panie. Kobiety w Rajdzie Dakar niejednokrotnie udowodniły już, że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych.

Początki kobiet w Rajdzie Dakar

Rajd Dakar jest jedną z największych imprez motoryzacyjnych organizowanych nieprzerwanie od 1978 roku. Coraz częściej na udział w rajdzie decydują się również kobiety. Pierwsza kobieta w Rajdzie Dakar zadebiutowała już w 1988 roku. Była nią niemiecka zawodniczka rajdowa urodzona 29 sierpnia 1962 roku – Jutta Kleinschmidt, jadąca motocyklem BMW. Początkowo startowała w kategorii motocykli, a w 1994 roku przeniosła się do kategorii samochodów. Ta sama uczestniczka już w 1997 roku wygrała 2 etapy rajdu samochodem Schlesser buggy Seat. Niemiecka zawodniczka rajdowa była również pierwszą kobietą na świecie, która wygrała Rajd Dakar w 2002 roku, mijając metę na pierwszej pozycji samochodem Mitsubishi Pajero.

Polki w Rajdzie Dakar

Pierwszą Polką, która wzięła udział w Rajdzie Dakar była urodzona 28 września 1974 roku znana dziennikarka i podróżniczka – Martyna Wojciechowska. Polka w parze z Jarosławem Kazberukiem w 2002 roku zajęła 44 miejsce w klasyfikacji generalnej, mijając linię mety Toyotą Land Cruiser. Kolejną Polką, która uczestniczyła w Rajdzie Dakar była Izabela Szwagrzyk. Startowała w tych niezwykle ciężkich zawodach w 2009 roku, jadąc ciężarówką MAN TGS 18.480, jednak nie zdołała ukończyć rajdu z powodu uderzenia pojazdem w wydmę, które spowodowało awarię silnika.

Rekordowa liczba kobiet w Rajdzie Dakar

W 41 Rajdzie Dakar, który zagościł w Peru w dniach 7-17 stycznia 2019 roku udział wzięło ponad pół tysiąca uczestników z 61 krajów. W rajdzie tym uczestniczyło aż 17 kobiet, co stanowi historyczny rekord, jeśli chodzi o panie na Dakarze. Cztery kobiety reprezentowały Hiszpanię, dwie Niemcy, Czechy, Holandię oraz Peru oraz jedna Boliwię, Włochy, Francję, Paragwaj oraz Rosję. Lista kobiet w rajdzie Dakar była wyjątkowo długa i z pewnością nie będzie łatwo będzie pobić ten rekord w przyszłych latach. Wśród uczestniczek rajdu znalazły się m.in. Niemki: Mirjam Pol i Annett Fischer, Rosjanka Anastasiya Nifontova, Czeszki: Gabriela Novotna i Olga Rouckova, Hiszpanki: Sara Garcia i Cristina Gutierrez Herrero, Peruwianki: Ginna Velarde Sumary i Fernanda Kanno, pochodząca z Boliwii Suany Martinez oraz Włoszka Campelia Liparot.

Znaczący sukces Rosjanki w Rajdzie Dakar 2019

Rosjanka Anastasiya Nifontova została pierwszą kobietą w historii, która ukończyła Rajd Dakar w wymagającej kategorii „Original by Motul” (dawniej „Malle Moto”), zajmując ostatecznie 10 pozycję. Biorący w niej udział kierowcy jechali bez wsparcia mechaników oraz obsługi, radząc sobie samodzielnie ze wszystkimi problemami technicznymi oraz wszelkimi naprawami pojazdów. Mało który mężczyzna byłby w stanie podjąć tak trudne wyzwanie, tym bardziej nikt nie spodziewał się tu kobiety z tak wysoką pozycją końcową. W ukończeniu Rajdu Rosjance pomogło znakomite przygotowanie fizyczne oraz doskonała znajomość motocykla, na którym startowała. Warto wspomnieć, że w kategorii tej na 34 startujących zawodników na mecie Rajdu Dakar zameldowało się tylko 16 uczestników. 10 miejsce w Rajdzie Dakar dla Rosjanki jest niewątpliwie wynikiem godnym podziwu.

Napisz komentarz