News, Rajd Dakar

Przygotowania zawodników do Dakaru 2020


Słynny Rajd Dakar po aż 30 latach odbywania się na kontynencie afrykańskim oraz po 11 latach w Ameryce Południowej w 2020 roku po raz pierwszy w historii odbędzie się w Azji. Rajd na nowym kontynencie to z pewnością nie lada wyzwanie zarówno dla organizatorów zawodów, jak również dla samych zawodników i ich ekip. Jak wyglądają przygotowania rajdowców do przyszłorocznej edycji Dakaru?

Rajd Dakar 2020 – nowy kontynent, nowe wyzwania

Przez ostatnie lata zawodnicy oraz kibice poznali już Amerykę Południową oraz Afrykę, jednak do tej pory nie mieli okazji uczestniczyć w najbardziej prestiżowym rajdzie na świecie na kontynencie azjatyckim. W Arabii Saudyjskiej z pewnością żaden z zawodników nie będzie do końca wiedział, czego może się spodziewać. Początkowo górzysta trasa Rajdu Dakar 2020, a następnie morderczy wyścig przez pustynię i wydmy z pewnością będzie ciekawym przeżyciem i nowym doświadczeniem dla wszystkich uczestników biorących udział w tych niezwykle prestiżowych zawodach. Rajd Dakar wymaga wielu poświęceń. Jest Rajdem na tyle trudnym, że większość jego uczestników marzy jedynie o tym, aby szczęśliwie dotrzeć do mety. Dakar to wyzwanie dla kierowców nie tylko na trasie, ale również poza nią. Wielogodzinna jazda samochodem jest niezwykle męcząca dla organizmu, a postoje w trakcie trwania zawodów raczej nie wchodzą w grę. Trzeba bowiem w przeciągu kilkunastu dni pokonać dystans kilku tysięcy kilometrów. Dlatego też istotne jest odpowiednie przygotowanie uczestników, które trwa niemal przez cały rok.

Przygotowania do Rajdu Dakar 2020 kluczem do sukcesu

Uczestnictwo w Rajdzie Dakar pozwala stawić czoła nie tylko własnym słabościom, ale również wielkiemu wyzwaniu. Przygotowania każdego z zawodników do Dakaru są bardzo intensywne i każdy, kto chce osiągnąć upragniony sukces powinien jak najlepiej wykorzystać ten czas. Uczestnictwo w Rajdzie Dakar wymaga bowiem nie tylko odpowiedniej wytrzymałości i umiejętności, ale również doskonałej kondycji. Biorąc pod uwagę wysiłek, który czeka zawodników biorących udział w Dakarze, przygotowaniom trzeba poświęcić niemal cały swój wolny czas. Podstawową rzeczą, na jaką powinien uważać zawodnik to plecy, które w największym stopniu narażone są na trudy jazdy pojazdem – czy to samochodem, ciężarówką, quadem, czy też motocyklem. Ważne są również mięśnie szyi oraz barków, a także zachowanie odpowiedniej sylwetki, zwłaszcza podczas jazdy motocyklem i quadem. Dlatego też każdy zawodnik przed Rajdem Dakar bierze udział w różnorodnych treningach kondycyjnych, w tym regularnych biegach oraz w treningach siłowych. Dzięki nim przyszły uczestnik rajdu będzie odpowiednio przygotowany do czekającego go wysiłku.

Udział w treningach rajdowych – sposób na przygotowanie do Dakaru 2020

Regularny udział w treningach rajdowych i uczestnictwo w zawodach, które rozgrywane są na pustyni oraz na trasach trudnych technicznie również pomaga w odpowiednim przygotowaniu się do Rajdu Dakar. Treningi dla wielu zawodników to okazja do szlifowania jazdy na pustyni oraz doskonalenia techniki pokonywania wydm. To również możliwość aktywnego odpoczynku w warunkach klimatycznych porównywalnych do tych, jakie panować będą podczas Dakaru 2020. Ważna jest także odpowiednia dieta przyszłych uczestników Rajdu. Właściwa dieta sprawi, że treningi będą wówczas o wiele bardziej wydajne. Dzięki udziale w regularnych treningach oraz w licznych, mniej lub bardziej prestiżowych imprezach motoryzacyjnych zawodnik nabiera doświadczenia, a ponadto ma możliwość doskonalenia techniki jazdy i swoich umiejętności. Takie treningi z pewnością zapewnią zawodnikom biorącym udział w Rajdzie Dakar odpowiednie przygotowanie do najważniejszego wyścigu. 

Napisz komentarz