News, Rajd Dakar

Aż 17 Polaków ukończyło Dakar 2024 – podsumowanie wyników Rajdu!

Czterdziesta szósta edycja Dakaru przeszła właśnie do historii. Niestety, w tym roku nie udało się żadnemu Polakowi wygrać supermaratonu, ale mieliśmy swoje małe sukcesy. Po pierwsze – aż 17 naszych reprezentantów ukończyło Dakar. Konrad Dąbrowski był najlepszy na moto w kategorii juniorów, o włos od podium był na truckach Darek Rodewald, w H3 (classic) na trzeciej pozycji finiszowali Michał Horodeński i Arkadiusz Salaciński. Jeśli zaś chodzi o najważniejsze postacie tegorocznego rajdu, to z pewnością byli to Ricky Brabec (moto) i Carlos Cainz (car) i Hiszpanka Cristina Guttierez Herrero, która triumfowała w klasie challenger. Zapraszamy na podsumowanie Dakar 2024!

MOTOCYKLE:

Zgodnie z tradycją, dziś jako pierwsi do mety Dakaru dojechali motocykliści. I tu obyło się bez niespodzianki. Lider w generalce Ricky Brabec spokojnie dowiózł zwycięstwo, zgarniając swoją drugą statuetkę Beduina. Z drugim czasem finiszował Bostwańczyk Ross Branch, a na trzecim stopniu podium stanął Francuz Adrien van Beveren. Jeśli chodzi o Polaków, to dwójka naszych reprezentantów z sukcesem ukończyła supermaraton. Konrad Dąbrowski przez całą tegoroczną edycję Dakaru zmagał się z masą problemów, ale finalnie uplasował się na dobrej 24. pozycji. Dąbrowski był za to bezkonkurencyjny w klasie Junior, wyprzedzając drugiego w stawce Tomasa De Gavardo o niemal 7 godzin. Drugi z naszych reprezentantów, Bartłomiej Tabin, w swoim debiucie znalazł się na 55. miejscu.

SAMOCHODY:

We flagowej kategorii samochodów nie było mocnych na Carlosa Sainza. Weteran Dakaru wraz z pilotem Lucasem Cruzem zgarnęli już czwartą swoją statuetkę Beduina. Znakomity wynik osiągnęli debiutujący w tej klasie Belg Guillaume De Mevius, a skład podium uzupełni Sebastien Loeb. Piąta lokata przypadła startującemu w barwach Orlen Team Czechom Martinowi Prokopowi i Victorowi Chytce. Polski duet Krzysztof Hołowczyc/Łukasz Kujerza ostatni etap ukończyli ze świetnym, piątym czasem, a w generalce Polacy znaleźli się na 47 miejscu. Dwa oczka wyżej nad nimi uplasowała się druga polska para Magdalena Zając z Jackiem Czachorem.

QUADY:

W klasie quadów zabrakło reprezentantów Polski, ale co nie znaczy, że nie było ciekawie. Finalnie najszybszy w rajdzie był Manuel Andujar, który tylko o niespełna 8 minut wyprzedził Francuza Alexandre Giroud. Dla Argentyńczyka była to druga wygrana w Dakarze. Na pudle znalazło się też miejsce dla Juraja Vargi. Słowak dojechał do mety ze sporą stratą do czołowej dwójki.

CHALLANGER:

Z kategorią challanger wiązaliśmy ogromne nadzieje, realne było całe podium zajęte przez Polaków, konkretnie przez trzy ekipy Energylandia Rally Team. Jednak jak dobrze wiadomo, polska załoga została wykluczona z rajdu, zatem pozostał spory niedosyt. Jeśli chodzi o pozostałych uczestników, to wielkiego wyczynu dokonała Cristina Gutierrez Herrero wraz z pilotem Pablo Moreno Huete. Hiszpanie rzutem na taśmę wyprzedzili mający problemy techniczne amerykański duet Guthrie/Walch i to właśnie oni zgarnęli statuetkę Beduina. Było to pierwsze zwycięstwo kobiety od 2001 roku, gdy triumfowała Niemka Jutty Kleinschmidt. Jako trzeci na pudle znaleźli się litewsko-hiszpański tandem Baciuska/Montijano.

SSV:

W kategorii lekkich pojazdów SSV mieliśmy zaciekłą walkę do ostatnich metrów. Finalnie najszybsi byli Xavier de Soultrait i Martin Bonnet, ale francuski duet do samego końca musiał się martwić o zwycięstwo, gdyż szwajcarsko-francuski De Sadeleer/M.Metge cały czas deptał im po ogonie (dojeżdżając do mety z minimalną stratą 2.25s). Na trzeciej lokacie uplasowali się Yasir Seaidan z Adrienem Metge. Udany debiut zaliczyli Polacy startujący w barwach Overlimit. Grzegorz Brochocki z Grzegorzem Komarem ukończyli swój premierowy Dakar na 25. miejscu.