Rajd Dakar

Czego uczy uczestnictwo w Dakarze?

Rajd Dakar już niemal od początku uznawany jest za najbardziej prestiżową imprezę motoryzacyjną na świecie, która każdego roku przyciąga setki nowych uczestników. Tutaj rywalizacja odbywa się nie tylko z przeciwnikiem, ale również z własnymi słabościami. Czego uczy uczestnictwo w Dakarze?

Uczestnictwo w Dakarze – walka do ostatnich metrów

– Wbrew pozorom dla większości uczestników Rajdu liczy się nie tylko miejsce na podium. Przede wszystkim ważna jest uczciwa walka do samego końca i umiejętność przetrwania w ekstremalnie trudnych warunkach na pustynnych bezdrożach – komentuje Robert Szustkowski – lider R-Six Team

Dla zawodników biorących udział w Rajdzie Dakar liczy się przede wszystkim satysfakcja z samego ukończenia wyścigu, co już stanowi ogromny sukces osobisty. Każdy zawodnik startujący w Rajdzie ma świadomość zagrożenia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w owianych już legendą zawodach. Trudne odcinki poszczególnych etapów Rajdu stwarzają bowiem duże zagrożenie zdrowia i życia nie tylko dla samych zawodników, ale również dla bacznie obserwujących Rajd Dakar widzów. Niemal każdy uczestnik po ukończeniu swojego pierwszego Rajdu zdobywa cenne doświadczenie, a udział w każdej kolejnej imprezie tego typu wnosi do jego życia coś nowego. Dakar przyciąga i uzależnia, ale również zmienia i kształtuje.

Czego uczy Rajd Dakar?

Rajd Dakar jest marzeniem wielu żądnych przygód śmiałków. Uczestnicy Rajdu Dakar to ludzie, którzy realizują swoje pasje. Mają oni nie tylko umiejętności praktyczne i doświadczenie w rajdach terenowych, ale przede wszystkim ogromny upór do osiągania zamierzonych celów. Uczestnictwo w tej niezwykle prestiżowej imprezie uczy przede wszystkim wytrwałości, pokory oraz zmusza do walki ze swoimi słabościami. Dotyczy to nie tylko biorących udział w wyścigu rajdowców, ale również ich pilotów oraz mechaników. Tu nie ma miejsca na „nie mogę” i „nie dam rady”. Tu kształtuje się charakter.

– Rajd Dakar uczy radzenia sobie w ekstremalnie trudnych sytuacjach – nie chodzi tylko o piekielnie trudne warunki na drodze, ale również o nieustającą walkę z własną niemocą, w tym z ogromnym zmęczeniem, wyczerpaniem fizycznym, niejednokrotnie z bólem po kontuzjach oraz bardzo często towarzyszącymi zawodnikowi słabościami psychicznymi. Cały Rajd jest nauką determinacji w dążeniu do wyznaczonego sobie celu, który w tym przypadku wiąże się z przetrwaniem i dotarciem do mety – dodaje Albert Gryszczuk, dwukrotny uczestnik Rajdu Dakar

Dakar jak szkoła życia

Rajd Dakar śmiało można nazwać szkołą życia dla najtwardszych. Rajdy uczą samodzielności, współpracy i odpowiedzialności za siebie oraz team, a także umiejętności maksymalnego skupienia się na tym, co w danym momencie się wykonuje. Podczas trwania zawodów każdy z zawodników skazany jest tylko i wyłącznie na siebie oraz swój team. Jeden zły i nieprzemyślany ruch może zaważyć nie tylko na sukcesie, ale i zdrowiu załogi.

Rajd Dakar a postawa fair play

Rajd Dakar jest niewątpliwie również testem człowieczeństwa oraz prawdziwej przyjaźni – ucząc m.in. zdolności do wzajemnej pomocy drugiej osobie w tych niezwykle trudnych i ciężkich do pokonania warunkach – bardzo często kosztem samego siebie, a nawet kosztem własnego sukcesu. Godne podziwu postawy fair play obserwowaliśmy już niejednokrotnie w trakcie trwania imprezy. Bez najmniejszych wątpliwości Rajd Dakar jest ogromnym przeżyciem dla każdego uczestnika oraz testem wytrzymałościowym dla jego maszyny.

Napisz komentarz