News, Rajd Dakar

Dakar 2020 w Arabii Saudyjskiej

Dakar to oficjalna nazwa najbardziej znanego Rajdu na świecie, którego początki sięgają 1977 roku,  kiedy to Francuz Thierry Sabine podczas Rajdu Abidżan-Nicea zgubił się na pustyni. Urzeczony jej pięknem uznał to miejsce za idealne na rozegranie Rajdu. Do tej pory najsłynniejszy Rajd odbywał się w Afryce oraz w Ameryce Południowej. Przyszłoroczny Rajd Dakar po raz pierwszy w historii odbędzie się w Azji. Gospodarzem najsłynniejszej imprezy motoryzacyjnej tym razem będzie Arabia Saudyjska.

Dakar 2020 w Arabii Saudyjskiej

Po 11 edycjach Rajdu Dakar w Ameryce Południowej oraz po aż 29 edycjach w Afryce tym razem najsłynniejszy Rajd w 2020 roku zagości po raz pierwszy w Azji. Jego organizatorem będzie Arabia Saudyjska. Francuska Organizacja Sportowa (Amaury Sport Organisation) ulokowała Dakar 2020 w Azji m.in. z powodów bezpieczeństwa. Obecnie Ameryka Południowa boryka się bowiem z podobnymi problemami, które wcześniej dotknęły Afrykę. Dwa lata temu z organizacji Rajdu Dakar wycofały się m.in. Boliwia, Ekwador oraz Chile. Dlatego też tegoroczna edycja rajdu odbyła się na terenie tylko jednego państwa, a długość trasy liczyła „tylko” 5 000 km. Wszystko wskazuje na to, że Rajd Dakar zagości na Półwyspie Arabskim przynajmniej na kolejne pięć lat. W kolejnych latach nie wyklucza się poprowadzenia trasy Rajdu również przez obszar innych państw Azji.

Planowana trasa Rajdu Dakar 2020

Przyszłoroczny Rajd Dakar odbędzie się w dniach 5-17 stycznia i liczyć będzie 12 etapów. Będzie to dopiero drugi przypadek, kiedy kierowcy będą walczyli o podium na terytorium wyłącznie jednego kraju. Wcześniej taka sytuacja miała miejsce w Peru w Ameryce Południowej. Przyszłoroczny Rajd z pewnością będzie jednak trudniejszy od tegorocznego. Start Rajdu Dakar rozpocznie się w Dżuddzie (Jeddah) nad Morzem Czerwonym, w zachodniej części Arabii Saudyjskiej. Meta ostatniego etapu Rajdu zaplanowana została na 17 stycznia w miejscowości Al Quiddiya, która położona jest w odległości kilkudziesięciu kilometrów od Rijadu. Trasa Rajdu 2020, o długości około 9 000 km, prowadzić będzie przez największą na świecie piaszczystą pustynię Ar-Rab Al-Chali, której powierzchnia wynosi aż 650 000 km2.

Charakterystyka trasy Rajdu Dakar 2020

Jeśli chodzi o trasę przyszłorocznego Rajdu Dakar, wiele odcinków specjalnych imprezy prowadzić będzie przez piaszczyste wydmy i tereny pustynne, tak jak miało to miejsce podczas Rajdu odbywającego się w Peru. Uczestnicy Rajdu będą mieli do pokonania m.in. pustynię Ar-Rab Al-Chali. Styl początkowych etapów wyścigu będzie natomiast przypominał trasy WRC. Będą one przebiegać w górzystych terenach okolic Jeddah. Dakar 2020 z pewnością będzie kolejnym wyścigiem, który dostarczy zarówno samym uczestnikom, jak również zgromadzonym widzom wielu emocji oraz radości. Sam udział w kolejnym już Dakarze będzie prawdziwym testem wytrzymałości fizycznej zarówno dla każdego z uczestników, jak również ogromnym wyzwaniem dla maszyn.  

Napisz komentarz