Rajd Dakar

Historia Dakaru

Rajd Dakar jest jedną z najpopularniejszych imprez motoryzacyjnych organizowanych na świecie. Od samego początku stanowił ogromne wyzwanie zarówno dla maszyn, jak również dla uczestników biorących w nim udział. Należy pamiętać, że rajd ten nie miałby miejsca, gdyby nie Francuz Thierry Sabine, który w 1977 roku zabłądził na pustyni. Jak zatem wygląda historia rajdu Dakar (dawniej rajdu Paryż-Dakar)?

Rajd Dakar – jak to wszystko się zaczęło?

Historia najbardziej morderczego rajdu sięga 1977 roku, kiedy to Francuz Thierry Sabine biorąc udział w wyścigu Abidżan-Nicea na pewnym etapie rajdu źle skręcił i zabłądził. Niestety w latach 70 zawodnicy nie mieli jeszcze dostępu do GPS-ów oraz telefonów komórkowych, więc w ekstremalnych warunkach musieli radzić sobie sami. Szukając właściwej drogi i pokonując kolejne kilometry pustynnych dróg, Francuz wpadł na pomysł, aby na tym właśnie terenie przeprowadzić rajd. Chciał, aby w wyścigu przez pustynne bezdroża mógł uczestniczyć każdy miłośnik sportów motorowych, gdzie miałby doskonałą okazję sprawdzić możliwości swoje i swoich maszyn. Tym sposobem jeszcze w grudniu 1977 roku Francuz zorganizował przejazd z Paryża do Dakaru. Sam rajd Dakar stał się legendą i marzeniem wielu kierowców – zarówno amatorów, jak również tych bardziej doświadczonych.

Rajd Paryż-Dakar (obecnie rajd Dakar) – lata 1978-1988

Pierwszy w historii, oficjalny rajd Dakar odbył się 26 grudnia 1978 roku. W tym historycznym dniu na placu Trocadero w Paryżu udział wzięły 182 samochody i motory. Uczestnicy raju do pokonania mieli 10 tysięcy kilometrów drogi przez Europę i Afrykę. Ostatecznie do mety w Dakarze dotarły 74 pojazdy, a zwycięzcą wyścigu został Cyril Neveu, który zabójczą trasę pokonał na motorze Yamaha 500 XT.

Kolejny wyścig odbył się na trasie Paryż-Algier-Dakar – trasa ta obowiązywała do 1988 roku. Zainteresowanie samym wyścigiem z roku na rok wzrastało. Niestety do roku 1988 w wyścigach zginęło 8 uczestników rajdu. Dnia 14 stycznia 1986 roku zginał m.in. pomysłodawca rajdu Dakar – Thierry Sabine, który wybierając się helikopterem w Mali na kontrolę kolumny rajdowej zginął wraz z pilotem w trakcie zderzenia z wydmą, w trakcie trwającej burzy pisakowej.  

Zmiana trasy rajdu – lata 1989-2000

Rok 1989 przyniósł znaczne zmiany w dotychczasowym przebiegu trasy rajdu Dakar. Nowa trasa nie przebiegała już z Paryża do Dakaru przez Algierię, lecz przez Tunis. Z kolei w latach 1990-1991 trasa rajdu została po raz kolejny zmieniona. Ominięto m.in. Algierię, a trasa przebiegała wówczas przez Trypolis. W 1992 roku rajd Dakar odbył się na trasie Paryż-Kapsztad, która liczyła ponad 12 tysięcy kilometrów i podzielona została aż na 22 etapy. W 1995 roku zmieniło się miejsce rozpoczęcia wyścigu – rajd nie zaczynał się już w Paryżu, a w Grandzie. Zawody ponownie rozpoczęły się w Paryżu dopiero w 1998 roku.

Rajd Dakar – lata 2001-2008

W 2001 roku po raz ostatni start do wyścigu odbywał się w Paryżu. W kolejnych latach zawodnicy startowali m.in. z Arras, Marsylii, Clermont, Ferrand, Barcelony oraz z Lizbony. Drugim ważnym wydarzeniem rajdu Dakar w XXI wieku była pierwsza historyczna wygrana kobiety w 2001 roku. Była nią Niemka Jutta Kleinschmidt. Przełomem okazał się jednak 2008 rok, kiedy to wystartować miała 30 edycja Rajdu Dakar – nie wystartowała, Rajd przegrał z terroryzmem. Tuż przed rozpoczęciem wyścigu zginęło czterech francuskich turystów, a organizatorzy, w obawie przed atakami terrorystycznymi i bezpieczeństwem uczestników, podjęli decyzję o odwołaniu rajdu. Od razu zaczęto również poszukiwać bezpieczniejszych lokalizacji do zorganizowania kolejnych edycji raju Dakar. W taki właśnie sposób od 2009 roku rajd Dakar odbywa się w Ameryce Południowej.

Rajd – lata 2009-2019

W 2009 roku rajd Dakar odbył się po raz pierwszy poza Europą i Afryką. Z dotychczasowego wyścigu pozostało tylko logo i nazwa. Oprócz zmiany kontynentu dodana została nowa kategoria – w rajdzie udział mogły brać również quady. W latach 2009-2016 trasa zawodów przebiegała m.in. przez Argentynę oraz Chile. W 2012 roku organizatorzy odwołali szósty etap wyścigu ze względu na potężną śnieżycę w Andach. W 2017 roku rajd odbywał się w Argentynie, Paragwaju oraz Boliwii. Z kolei w 2018 roku trasa rajdu przebiegała przez trzy państwa należące do Ameryki Południowej – Argentynę, Boliwię i Peru. 2019 rok to kolejna zmiana, jeśli chodzi o trasę rajdu Dakar. Była to najkrótsza trasa w historii, w całości na terytorium jednego kraju – Peru.

Napisz komentarz