News, Rajd Dakar

Jak Rafał Sonik przygotowuje się do Dakaru?

Rafał Sonik jest znanym polskim kierowcą rajdowym, który wielokrotnie uczestniczył w Rajdzie Dakar. Zawodnik w Rajdzie Dakar wystąpił po raz pierwszy w 2009 – jako pierwszy Polak w kategorii quadów, zajmując wysokie 3 miejsce w klasyfikacji generalnej. Osiągnięcie dobrego wyniku w tego typu imprezie zależy nie tylko od samego pojazdu, ale przede wszystkim od właściwego przygotowania fizycznego i mentalnego zawodnika. Jak wyglądają przygotowania Rafała Sonika do udziału w Rajdzie Dakar?

Jak wyglądają treningi Rafała Sonika?

Zawodnik do tej niezwykle prestiżowej imprezy motoryzacyjnej przygotowuje się niemal przez cały rok. W tej dyscyplinie nie można pozwolić sobie na wolne. Praca rajdowca polega przede wszystkim na zbudowaniu odpowiedniej wytrzymałości. Szczególnej intensywności treningi nabierają około 2-3 miesiące przez samym Rajdem. W tym niezwykle ważnym dla zawodnika okresie rozpoczynają się przygotowania mające na celu ogólną poprawę kondycji i przede wszystkim wspominanej wcześniej wytrzymałości oraz wydolności organizmu, które są bardzo ważne podczas samego Rajdu. Treningi odbywają się kilka razy w tygodniu. Potrzebne są zwłaszcza wytrzymałe i silne nogi. Zawodnik wykonuje głównie ćwiczenia na nogi, przysiady ze sztangą oraz ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha. Kolejne treningi obejmują najczęściej marszobiegi, które trwają nawet po kilka godzin. Silne i wytrzymałe nogi znacznie ułatwiają prowadzenie quadu, gdyż zawodnik dużą część czasu spędza wówczas na ugiętych nogach. Do tego dochodzi również odnowa biologiczna, w tym masaże oraz sauna.

Jakie ćwiczenia są szczególnie ważne?

Część ćwiczeń skierowana jest na korpus. Mają one na celu wzmocnienie mięśni skośnych i głębokich brzucha oraz klatki piersiowej. Zarówno sam brzuch, jak również przedramiona mają istotne znaczenie dla utrzymania prawidłowej postawy na quadzie. Ważne są również ćwiczenia, które pozwolą zapewnić odpowiednią równowagę podczas poruszania się quadem oraz ćwiczenia balansu ciałem. Są one równie ważne, jak zapewnienie odpowiedniej wytrzymałości i kondycji fizycznej zawodnika. Wszystkie treningi mają na celu przystosowanie zawodnika do niezwykle trudnych warunków, z jakimi będzie musiał się zmierzyć na poszczególnych odcinkach specjalnych morderczego Rajdu Dakar.

Przygotowania Rafała Sonika do Rajdu Dakar

Rafał Sonik podobnie, jak wielu innych polskich rajdowców intensywnie przygotowuje się do każdego Rajdu Dakar. Ulubionym miejscem, w którym Rafał Sonik regularnie doskonali swoją technikę jazdy są pustynne tereny wokół Dubaju. Trenowanie na wymagających terenach pustynnych jest niezwykle istotnym elementem przygotowań do Rajdu Dakar. Dzięki regularnym treningom zawodnik może doskonalić swoje umiejętności związane m.in. z przewidywaniem kształtów, jakie mają poszczególne wydmy oraz sposobów, jak na nie wjeżdżać. Trening na takim terenie uczy również, jak szybko rozpoznawać niebezpieczeństwa w celu uniknięcia przykrych niespodzianek podczas Rajdu Dakar. Powiedzenie „trening czyni mistrza” jest tutaj jak najbardziej słuszne.

Napisz komentarz