Rajd Dakar

Jakub Przygoński w Rajdzie Dakar 2019

Odbywająca się w dniach 7-17 stycznia 41 edycja ekstremalnego Rajdu Dakar 2019 była pierwszą w historii edycją zorganizowaną tylko w jednym kraju – w Peru. W rajdzie udział wzięło 11 Polaków – 6 kierowców, 4 pilotów oraz 1 mechanik. Wśród uczestników nie zabrakło również znanego polskiego kierowcy rajdowego, Jakuba Przygońskiego.

Uczestnicy Rajdu Dakar 2019
41 Rajd Dakar był najtrudniejszym w historii wyścigiem, którego trasa liczyła ponad 5000 kilometrów. Rajd w większości (ponad 3000 kilometów) stanowiły odcinki specjalne. Była to ponadto najbardziej piaszczysta z dotychczasowych edycji – ponad 70% trasy stanowiły trudne do pokonania piaski i wydmy. Do rywalizacji w 41 Rajdzie Dakar przystąpiło łącznie 541 zawodników reprezentujących 61 państw. Wśród uczestników nie zabrakło oczywiście również Polaków – barwy narodowe reprezentował między innymi Jakub Przygoński.

Jakub Przygoński – jubileuszowy występ w Rajdzie Dakar 2019
Tegoroczny występ Jakuba Przygońskiego w Rajdzie Dakar był już dziesiątym w jego karierze. Tym razem startował samochodem Mini JCW Rally, wraz z belgijskim pilotem Tomem Colsoulem. Jubileuszowy występ w 41 Rajdzie Dakar urodzonego 24 marca 1985 roku Jakuba Przygońskiego
zakończył się niewątpliwym sukcesem. Już na 1 etapie rajdowiec wjechał na podium, jednak jak to w nieprzewidywalnym Dakarze bywa – drugi etap zaczął się mniej ciekawie – od rozerwanych opon.
Przez cały rajd zawodnik toczył zaciętą walkę o miejsce na podium, czterokrotnie zajmując trzecie pozycje. Po 8 etapie rajdu Przygoński awansował na 4 pozycję w klasyfikacji generalnej i obronił ją
podczas ostatniego odcinka.

Zepsuta skrzynia biegów Jakuba Przygońskiego na 6 etapie rajdu
W walce o podium Jakubowi Przygońskiemu przeszkodziła między innymi awaria skrzyni biegów na szóstym etapie rajdu. W samochodzie doszło do awarii trzeciego, czwartego, piątego oraz szóstego biegu. Ostatecznie Jakub musiał kontynuować trasę na drugim biegu, co znacznie odbiło się na ostatecznym wyniku rajdu – stracił wówczas około 1,5 godziny cennego czasu. Na szczęście na odcinku, na którym znajdował się Jakub Przygoński pojawił się serwis, w którym problemy techniczne dość szybko zostały wyeliminowane, a skrzynia biegów wymieniona. Ostatecznie szósty etap rywalizacji Jakub Przygoński zakończył na 13 miejscu.

Jakub Przygoński w klasyfikacji generalnej 41 Rajdu Dakar
Choć ostatecznie Jakubowi Przygońskiemu nie udało zająć się miejsca na podium, kierowca poprawił swój dotychczasowy wynik w karierze, zajmując w klasyfikacji końcowej wysoką – 4 pozycję. To doskonały wynik, biorąc pod uwagę poziom trudności tegorocznego rajdu, ekstremalnie trudne warunki i problemy sprzętowe.

Napisz komentarz