Inne Rajdy, News, Rajd Dakar

Koniec Rajdu Maroka! Bardzo udane występy Polaków

Kolejny Rajd Maroka przeszedł do historii. W kategorii samochodów wygrał Giniel de Villers przed Carlosem Sainzem. Na ostatnim stopniu podium zameldował się Kuba Przygoński! Na motorach triumfował Andrew Short, drugi był Pablo Quintanilla, trzeci Joan Barreda. Najlepszy z Polaków Adam Tomiczek skończył na 17 miejscu. Na quadach wygrał Ignacio Casale przed dwójką naszych rodaków Rafałem Sonikiem i Kamilem Wiśniewskim!

W kategorii samochodów zwyciężył Giniel de Villers wraz Àlexe Haro. Dla De Villersa była to czwarta wygrana w Maroku. Drugi był Carlos Sainz, który na 10 km przed metą ostatniego oesu zatrzymał się, ale dzięki pomocy Jakuba Przygońskiego, który doholował Hiszpana do finiszu, udało mu się dokończyć wyścig. Trzeci na podium znalazł się wspomniany Przygoński. Organizatorzy rajdu wykluczyli trzecią na mecie załogę Mathieu Serradori/Fabian Lurquin, która nie przeszła końcowego badania kontrolnego. W jej miejsce awansowali reprezentujący Orlen Team duet Przygoński/Gottschalk. Puchar Świata trafił w ręce Monsieur Dakar, czyli Stéphane’a Peterhansel wraz ze swoją partnerką Andreą, którzy w Rallye du Maroc uplasowali się na czwartej pozycji w „generalce”. Co pozwoliło im wyprzedzić Nassira Al-Attiyaha w klasyfikacji końcowej PŚ.

Na motorach najszybsza była trójka Andrew Short, Pablo Quintanilla i Joan Barreda. Short został też wicemistrzem świata, zwycięzcą zaś okazał się Sam Sunderland, który również brał udział w Rajdzie Maroka. Z Polaków najwyżej sklasyfikowany został Adam Tomiczek na 17 miejscu, Maciej Giemza zamknął drugą „dziesiątkę”. Tomiczek uplasował się też na trzecim stopniu podium w Pucharze Świata Juniorów, Giemza był czwarty. Debiutancka trema nie przeszkodziła 18-letniemu Konradowi Dąbrowskiemu skończyć Rallye du Maroc na 30 miejscu. Tuż za nim znalazł się startujący z nim w duecie Jacek Czachor.

Świetnie poszło też Polakom wśród quadowców. Wprawdzie Rajd wygrał Ignacio Casele, ale srebro i złoto przypadło odpowiednio Rafałowi Sonikowi i Kamilowi Wiśniewskiemu. Sonik triumfował też klasyfikacji końcowej Pucharu Świata, Wiśniewski był 7. Oprócz PŚ do gabloty Sonika trafiło też Veteran’s Trophy.