News, Rajd Dakar

Liczna reprezentacja Polaków w Rajdzie Dakar

Już 5 stycznia 2020 roku rusza 42 edycja Rajdu Dakar. W tej legendarnej imprezie weźmie udział aż 18 Polaków, o 6 więcej niż rok temu.

Na tej liście nie mogło zabraknąć Rafała Sonika, zwycięzcy Rajdu Dakar z 2015 roku. Sonik po ciężkiej kontuzji wrócił do bardzo wysokiej dyspozycji i będzie z pewnością jednym z faworytów w kategorii quadów. W tym gronie będzie inny quadowiec, Kamil Wiśniewski, który także znajduje się w świetnej dyspozycji. Trzecie miejsce na tegorocznym Rallye du Maroc tego najlepszym dowodem. Oprócz tych dwóch doświadczonych zawodników zobaczymy na quadach dwójkę debiutantów w Dakarze: kielczanina Paweł Otwinowskiego, mistrza Europy z 2016 w Rajdach Baja oraz łodzianina Arkadiusza Lindnera, mistrza Polski, Europy i wicemistrza Świata.

Wśród motocyklistów również nie zabraknie polskich reprezentantów. Na starcie Rajdu Dakar zameldują się Adam Tomiczek i Maciej Giemza z ORLEN Teamu, którzy mają za sobą bardzo udany rok, zobaczymy także Krzysztofa Jarmuża z 115Moto oraz Jacka Bartoszka z Duust Rally Team, dla którego będzie to debiut w tym supermaratonie.

Swoje czwarte miejsce z zeszłej edycji Dakaru w kategorii samochodów będzie starał się poprawić Kuba Przygoński, któremu nawigował będzie Niemiec Timo Gottschalk. Potwierdził się też udział polskiego pilota Sebastiana Rozwadowskiego u boku litewskiego kierowcy Benediktasa Vanagasa. Wśród lekkich pojazdów UTVw Arabii Saudyjskiej zobaczymy Arona Domżałę z pilotującym mu Maciejem Martonem oraz ich ojców Macieja Domżałę z Rafałem Martonem.

Po 8 latach do ścigania w rajdzie powraca Robert Szustkowski za kółkiem ciężarówki Tatry Jamal u boku pilota Jarosława Kazberuka (dla którego będzie to dziewiąty Dakar) i czeskiego mechanika Filipa Škrobanka. Cała trójka wystąpi pod szyldem R-Six Teamu i wystartuje z numerem 510. Dwukrotnego zwycięzcy Rajdu Dakar mechanika Dariusz Rodewalda także nie zabraknie na saudyjskiej imprezie. Pochodzący z Olesna Polak wystartuje wraz Janus van Kasterenem i Marcelem Snijdersem. Na trasie Dakaru pojawi się też Szymon Gospodarczyk, który będzie pilotem Tatry prowadzonej przez Francuza Patrice’a Garrouste’a.

W najbliższej, 42 edycji Dakaru pojawi się aż 351 załóg. Mamy nadzieję, że będąca w tym gronie 18 Polaków zapisze się w historii tego fantastycznego rajdu.

Napisz komentarz