Inne Rajdy, News

Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk zwyciężyli w 1. rundzie Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski!

Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk rozpoczęli rajdowe zmagania w sezonie 2021 od dużego sukcesu. Po roku rywalizacji w Rajdowych Mistrzostwach Europy, w ramach treningu przed jubileuszowym 77. PKN ORLEN Rajdem Polski 2021, pojawili się na starcie pierwszej rundy RSMP. Rajd Žemaitija został rozegrany na litewskich szutrach w terminie 4-5 czerwca 2021, a polski duet spisał się znakomicie. Mistrzowie Polski z sezonu 2019 ukończyli rajd na 1. miejscu, co oznacza, że obecnie są liderami klasyfikacji generalnej polskiego czempionatu.

Takiej rywalizacji kibice nie byli świadkami od lat. Po bardzo krótkim, pandemicznym sezonie 2020 oraz długiej zimowej przerwie, do startu w Rajdzie Žemaitija zgłosiła się rekordowa liczba załóg. Na Litwie pojawiło się aż 105 aut, z czego ponad połowę stanowiły auta czteronapędowe, a 27 z nich to przedstawiciele najwyższej klasy – Rally2. Na rozegranych 12 odcinkach specjalnych, duet Marczyk/Gospodarczyk aż 11 razy notował czasy gwarantujące miejsce na oesowym podium RSMP, liderując polskiemu cyklowi przez 9 odcinków specjalnych.

Powrót do Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski po półtorarocznej przerwie zaliczamy do bardzo udanych. 1. miejsce w klasyfikacji generalnej to dla nas powód do wielkiej radości – wspólnie z Szymonem wygraliśmy nasz szósty rajd w Mistrzostwach Polski. To wielka satysfakcja, ponieważ po raz pierwszy zwyciężamy w rajdzie w barwach naszego głównego partnera – firmy PKN ORLEN. Z jednej strony nasz start był elementem przygotowań do Rajdu Polski, z drugiej jednak była to okazja do rywalizacji i zależało nam na tym, aby zająć jak najwyższą pozycję. Rajd Žemaitija rozegraliśmy bardzo dobrze pod względem strategii i taktyki, dzięki czemu jechaliśmy pewnie. Nie wygrywaliśmy wielu odcinków specjalnych, natomiast wyróżniało nas równe tempo na podiach oesowych i to zagwarantowało nam zwycięstwo. Myślę, że zyskaliśmy ogrom wiedzy, mamy bardzo dużo danych przed 77. PKN ORLEN Rajdem Polski, który już za dwa tygodnie. Jestem niezmiernie dumny z pracy jaką wykonał nasz zespół – podsumował Miko Marczyk.

– Nie mogliśmy sobie wymarzyć lepszego powrotu do rywalizacji w Mistrzostwach Polski. Wygraliśmy Rajd Žemaitija i jest to wspaniałe uczucie. Mieliśmy wiele trudnych sytuacji, zdarzało się, że jadąc z prędkością 190 km/h wysuwaliśmy się z drogi. Kosztowało nas to trochę siły i energii, ale był to wspaniały trening przed Rajdem Polski. Rywalizacja była bardzo zacięta – nie tylko Litwini byli szybcy, ale również polscy zawodnicy dobrze przepracowali przerwę od poprzedniego sezonu. To zwycięstwo nie było łatwe do osiągnięcia, ale teraz jesteśmy liderami RSMP i jest to super uczucie! – dodał Szymon Gospodarczyk.

Kolejny start załogi Miko Marczyk/Szymon Gospodarczyk już 18-20 czerwca w jubileuszowym, 77. PKN ORLEN Rajdzie Polski.