News, Rajd Dakar

Nie żyje legenda polskich rajdów Adam Smorawiński

Smutna informacja dotarła do nas z Wielkopolski. W wieku 93 lat zmarł legendarny polski rajdowiec Adam Smorawiński. Siedmiokrotny uczestnik Rajdu Monte Carlo, wieloletni członek Automobilklubu Wielkopolskiego i współtwórca Toru Poznań.

Dnia 24 kwietnia Automobilklub Wielkopolski za pośrednictwem swojego konta na facebooku podał informację, która zasmuciła wszystkich miłośników rajdów w Polsce:

“Ze smutkiem i żalem informujemy, iż w dniu dzisiejszym odszedł na wieczny spoczynek śp. Adam Smorawiński, wieloletni Członek Automobilklubu Wielkopolski, Członek Honorowy naszego Klubu, utytułowany zawodnik sportu samochodowego, uczestnik historycznego rajdu Monte Carlo, współtwórca Toru Poznań… Cześć Jego pamięci! Rodzinie i Bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia w tych trudnych chwilach. O terminie i miejscu pogrzebu poinformujemy, jak tylko będą one znane.”

Adam Smorawiński urodził się 23 grudnia 1927 roku w Poznaniu. W latach 50-tych i 60-tych był jednym z czołowych polskich kierowców rajdowych. Trzynastokrotnie zostawał mistrzem kraju w wyścigach i rajdach samochodowych,  siedmiokrotnie wystąpił w legendarnym Rajdzie Monte Carlo.

Po zakończeniu kariery sportowej zaangażował się projekt budowy Toru Poznań w podpoznańskim Przeźmierowie. Ten obiekt do tej pory pozostaje największym torem wyścigowym w Polsce. Wielkim marzeniem Adama Smorawińskiego, niestety niespełnionym, była organizacja wyścigu Formuły 1 w Wielkopolsce.

W 2016 roku został uhonorowany tytułem Superseniora Poznańskiego Sportu.

Redakcja dakar.pl składa rodzinie i najbliższym Adama Smorawińskiego najgłębsze wyrazy współczucia.

(źródło i zdjęcie: Automobilklub Wielkopolski)

 

Napisz komentarz