News, Rajd Dakar

Podsumowanie 9. etapu: Polska klasą T4 stoi!

Podczas dziewiątego etapu Rajdu Dakar na pętli wokół Wadi ad-Dawasir zawodników czekało sporo wyzwań, gór i dróg wśród kanionów, a także wiele wyzwań nawigacyjnych. Trasa miała długość 491 kilometrów, z czego 287 km odcinka specjalnego. Jako pierwsi pokonali ją motocykliści i tutaj mamy znakomitą wiadomość. Fantastycznie spisał się Maciej Giemza, który uzyskał 10 czas. Wygrał Chilijczyk Jose Ignacio Cornejo Florimo przed Kevinem Benavidesem i Ricky Brabecem. Drugi z Polaków, Konrad Dąbrowski, był 27. Gorzej poszło dziś Kubie Przygońskiemu, który finiszował 32., przez co w KG spadł na 6. miejsce. W klasie aut wygrał Ginniel de Villiers. Kamil Wiśniewski na quadach do mety dojechał jako szósty i w generalce utrzymał się na podium, ale depcze mu po piętach Argentyńczyk Francisco Moreno. Odcinek specjalny numer 9. zwyciężył Pablo Copetti. Po raz kolejny Polacy błysnęli w T4! Dziś, podobnie jak wczoraj, najszybszy był Marek Goczał z Łukaszem Łaskawcem, trzeci dojechał Michał Goczał z Szymonem Gospodarczykiem, a dwa oczka niżej sklasyfikowani byli Aron Domżała i Maciej Marton! W klasie ciężkiej triumfował KAMAZ, tym razem za sprawą Eduarda Nikołajewa. Darek Rodewald ze swoim holdenderskim zespołem zmieścił się w czołowej “15”, Bartłomiej Boba w barwach Fesh Fesh Team był 34.

T4:

W T4, jak zwykle w tym Rajdzie Dakar, mieliśmy dużo powodów do zadowolenia. Podobnie jak wczoraj etap wygrał duet Marek Goczał i Łukasz Łaskawiec, druga załoga Cobant Energylandia Rally Team, czyli Michał Goczał i Szymon Gospodarczyk, byli trzeci. A na piątej pozycji dojechali Aron Domżała z Maciejem Martonem. W klasyfikacji generalnej przewodzi drugi dzisiaj Amerykanin Austin Jones, który ma przewagę 13.47 nad Gerardem Farresem Guellem i 16.27 nad Michałem Goczałem i Gospodarczykiem. Na czwarte miejsce awansowali Marek Goczał z Łaskawcem. Domżała z Martonem zaś po kolejnym udanym występie wskoczyli do czołowej “15”.

Quady:

Niestety, główny rywal do dakarowego podium Kamila Wiśniewskiego, Francisco Moreno, dzisiaj był bardzo szybki, uzyskując 3. wynik na 9. etapie. Wygrał Pablo Copetti przed Alexandre Giroud. Reprezentant Orlen Teamu miał spore problemy ze swym quadem, przez co finiszował na 6. pozycji, ponad 20 minut za Moreno, przez co w klasyfikacji generalnej spadła jego przewaga nad Argentyńczykiem do ledwie 40 sekund. Liderem, rzecz jasna, pozostał Francuz Giroud, który wyprzedza Amerykanina Copettiego o 24.31.

Motocykle:

W klasie motocykli najlepszy póki co dzień Dakaru zanotował Maciej Giemza. Reprezentant Orlen Teamu uzyskał bardzo dobry, 10. wynik, ze stratą ledwie 6.40 do zwycięzcy 9. oesu Jose Ignacio Cornejo Florimo. Drugi był Argentyńczyk Kevin Benavides, a trzeci Ricky Brabec. Drugi Polak Konrad Dąbrowski finiszował 27. W klasyfikacji generalnej drobne przetasowania w czołówce. Drugi dotychczas Matthias Walkner zastąpił na pozycji lidera Sama Sunderlanda, podium uzupełnił Adrien van Beveren. Giemza awansował na 21. pozycję, a Konrad Dąbrowski na 29.

Samochody:

W kategorii samochodów niestety nie mamy za wielu dobrych informacji. Jakub Przygoński z Timo Gottschalkiem przez problemy z autem dojechali dopiero z 32. wynikiem, co spowodowało spadek w generalce z 4. na 6. lokatę. Druga załoga Orlen Teamu Martin Prokop/Viktor Chytka dziś finiszowali z 22. czasem. W klasyfikacji generalnej Czesi są na 8. miejscu. Etap 9. należał do Południowoafrykańczyka Ginniela de Villiersa, który wyprzedził o 9 sekund swojego rodaka Henka Lategana i o ponad 2 minuty Nassera Al-Attiyaha. W klasyfikacji ogólnej rajdu Dakar na czele jest wspomniany Al-Attiyah, drugą pozycję utrzymał Francuz Sebastien Loeb, a na ostatnim stopniu podium nadal pozostaje Saudyjczyk Yazeed Al Rajhi.