Africa Eco Race, News

Polscy zawodnicy, którzy wystąpią na Africa Eco Race, wesprą charytatywną akcję Caritasu

Africa Eco Race to rajd terenowy organizowany w Afryce Północnej będący odpowiedzią na odwołanie rajdu Dakar w 2008 i późniejsze przeniesienie imprezy do Ameryki Południowej. Został stworzony z myślą, by oddać prawdziwego ducha Dakaru, stąd też rozgrywany jest na zbliżonej ku oryginałowi trasie. Przyszłoroczna edycja wystartuje już 4 stycznia w Monte Carlo, a koniec zaplanowany jest na 19 stycznia w stolicy Senegalu – Dakarze.

W najbliższej edycji wystartuje kilka naprawdę utytułowanych nazwisk z Polski, ale zobaczymy też dość nieoczekiwaną debiutantkę. Na trasie pojawią legendy Dakaru: Jacek Czachor i Marek Dąbrowski, ale także jego syn Konrad Dąbrowski. Oprócz nich na afrykańskich bezdrożach ścigać się będą Artur i Paweł Stasiaczkowie, Fabrizio Bosetti i debiutująca w roli kierowcy ciężarówki rajdowej Marcelina Zawadzka – Miss Polonia 2011, dziennikarka i prowadząca program „Pytanie na Śniadanie” w TVP. Pilotował jej będzie Grzegorz Baran, siedmiokrotny uczestnik Rajdu Dakar.

Lecz wspomniani wyżej zawodnicy skupią się nie tylko na sportowym wyzwaniu. Polska załoga rajdu Africa Eco Race 2020 wyruszy w styczniu z Monte Carlo do Dakaru pod hasłem „Misja Uratuję Cię”, promując serwis crowdfundingowy prowadzony przez Caritas Polska. W poniedziałek, 9 grudnia, odbyła się inaugurująca projekt konferencja prasowa z udziałem uczestników rajdu i ambasadorki akcji.

Misja Uratuję Cię jest związana z serwisem charytatywnym UratujeCie.pl, prowadzonym przez Caritas Polska. Na stronie internetowej serwisu można poznać historie podopiecznych, dla których prowadzone są zbiórki i bezpośrednio wpłacać pieniądze. Celem Africa Eco Race Misja Uratuję Cię jest dotarcie do jak największej grupy potencjalnych darczyńców indywidualnych i instytucjonalnych.

Ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska: Dzięki możliwościom, jakie daje internet, chorzy i potrzebujący, za pośrednictwem portalu UratujeCie.pl zwracają się do szerokiego grona z prośbą o pomoc, o środki na kosztowne leczenie, czy operacje. Pomogliśmy już ponad 130 osobom, zbierając kwotę 5 milionów złotych. To jednak dopiero kropla w morzu potrzeb.

Jak możemy przeczytać w oficjalnym komunikacie Caritasu: „Uczestniczący w projekcie zawodnicy przywiozą do Senegalu mleko w proszku przekazane przez firmę Mlekovita dla dzieci chorych i niedożywionych, pozostających pod opieką ośrodka misyjnego kierowanego przez siostrę urszulankę Ksawerę Michalską na przedmieściach Dakaru. Przekażą je 20 stycznia, podczas uroczystego finału akcji. W trakcie konferencji p. Magdalena Szabłowska, dyrektor wydziału handlu zagranicznego Mlekovita powiedziała: Bardzo spodobał nam się pomysł połączenia akcji charytatywnej ze sportem, a na dodatek okazało się, że możemy pomóc także rzeczowo. Mleko już jest na morzu. Do potrzebujących, niedożywionych dzieci objętych pomocą przez siostry urszulanki, dotrze ponad 15 tysięcy kilogramów.

Projekt został objęty patronatem TVP2, która będzie relacjonować oba jego etapy: grudniowe przygotowania i rajd rozgrywany w dniach 5–19 stycznia 2020 r. Partnerem strategicznym jest Mlekovita, a partnerem głównym – PKN Orlen.

Podopiecznym serwisu UratujeCie.pl można pomóc dokonując wpłaty na jedną z prowadzonych zbiórek, a także wysyłając sms o treści WSPIERAM, pod numer 72052 (koszt 2,46 z VAT).”

(źródło: caritas.pl)

Napisz komentarz