News, Rajd Dakar

Polska rajdówka z pucharu świata, przerobiona do służby w walczącym Kijowie

Zgorzelecka spółka Innovation AG przygotowała specjalny pojazd zadaniowy dla walczącego Kijowa. Innovation AG przerobiła samochód rajdowy R-Six Team, tak aby mógł służyć jako auto ratunkowe i ewakuacyjne w ciężkich warunkach wojennych. Wzmocniono jego konstrukcja, a wnętrze zaadaptowano do przewozu rannych z linii frontu. Jeszcze w tym tygodniu pojazd trafi do Kijowa i tam rozpocznie służbę. W całym przedsięwzięciu pośredniczy Weronika Marczuk-Pazura i Towarzystwo Przyjaciół Ukrainy.

Pierwotnie Ford Raptor SVT 150 został dostosowany przez Innovation AG do celów rajdowych. Pojazd wygrał m.in. Africa Eco Race w 2018 roku. Jechał 2 rundy pucharu świata Cross Country. Startował z powodzeniem w klasie pojazdów produkcyjnych czyli T2, w barwach zespołu R-Six Team, którego liderami są udziałowcy Innovation AG – Albert Gryszczuk i Robert Jan Szustkowski.

Nie mogliśmy nie zareagować na sytuację, w jakiej znaleźli się Ukraińcy. Pomagamy, tak jak potrafimy najbardziej efektywnie, czyli służąc naszą wiedzą, doświadczaniem i technologią. Bardzo szybko ustaliliśmy możliwości wsparcia z Weroniką Marczuk i Towarzystwem Przyjaciół Ukrainy. Adaptacja rajdowego pojazdu została przeprowadzona w ścisłej konsultacji z ukraińskimi żołnierzami. Okazało się, że jego specyfikacja pasuje do ekstremalnych warunków wojennych – mówi Albert Gryszczuk, prezes Innovation AG

Innovation AG ze Zgorzelca, od ponad 20 lat specjalizuje się w przebudowach i remontach pojazdów rajdowych i specjalnych. Ostatnie kilka lat, to rozwój technologii ekokonwersji i elektromobilności, co w Zgorzelcu dało efekt w postaci konstrukcji E-VANA, czyli polskiego auta dostawczego, budowanego przez Innovation AG wspólnie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

O firmie zrobiło się głośno pod koniec 2018 r., kiedy zaprezentowała Sokoła 4×4, czyli pierwszy polski, w pełni elektryczny, pojazd stworzony metodą ekokonwersji oraz ogłosiła plany startu zbudowanym przez siebie elektrycznym autem w Rajdzie Dakar.

Na bazie ekokonwersji inżynierowie Innovation AG opracowali samochody, które znalazły zastosowanie w kopalniach, parkach narodowych oraz w pracy “na ostatniej mili” m.in. dla InPostu.

Pod koniec 2020 roku w Hubie Innowacji Innovation AG powstało pierwsze w Polsce elektryczne pogotowie energetyczne, które już obsługuje największy w kraju kompleks farm fotowoltaicznych zrealizowany pod Zgorzelcem, w ramach klastra energii – ZKlaster

Napisz komentarz