News, Rajd Dakar

Przypominamy trasę Rajdu Dakar 2020

Rajd Dakar 2020 w całości odbędzie się w Arabii Saudyjskiej. Najtrudniejszy rajd świata wystartuje w Jeddah (Dżedda) – mieście położonym w zachodniej części Arabii Saudyjskiej nad Morzem Czerwonym. Jak będzie wyglądała przyszłoroczna trasa najbardziej prestiżowego rajdu na świecie?

Rajd Dakar 2020 już nie w Ameryce Południowej

W 2020 roku odbędzie się już 42 edycja najbardziej znanej imprezy motoryzacyjnej na świecie. Z powodu wielu politycznych oraz ekonomicznych zawirowań oraz ze względów bezpieczeństwa przyszłoroczny Rajd Dakar nie odbędzie się ponownie w Ameryce Południowej. Legendarna impreza motoryzacyjna w 2020 roku przeniesiona została do leżącej w Azji Arabii Saudyjskiej. To państwo, które ma odpowiednie warunki naturalne do organizowania tego typu imprez, rządzone przez przychylnych dla organizacji tego typu przedsięwzięć szejków. Impreza na Półwyspie Arabskim zagości po raz pierwszy w historii. Znana jest już data rozpoczęcia oraz zakończenia przyszłorocznego Rajdu Dakar, a także dokładna trasa, którą wyścig będzie przebiegał. Przyszłoroczny rajd z pewnością będzie trudniejszy w porównaniu do wyścigu z ubiegłego roku. Rajd Dakar 2020 w Arabii Saudyjskiej odbędzie się w dniach 5-17 stycznia.

Trasa Rajdu Dakar 2020

Najtrudniejszy rajd świata podzielony został na 12 etapów. Dakar 2020 wystartuje dnia 5 stycznia z Jeddah (Dżedda) – historycznego, portowego miasta znajdującego się na terenie Arabii Saudyjskiej. Jego trasa będzie liczyła około 9 000 km i prowadzić będzie przez pustynię Ar-Rab Al-Chali – największą na świecie piaszczystą pustynię, której powierzchnia wynosi aż 650 000 km2. Biorący udział w rajdzie zawodnicy będą musieli pokonać prawdziwe morze wydm (zajmujących ponad połowę obszaru kraju), których wysokość miejscami dochodzi do nawet 250 metrów. Jednak początkowe etapy rajdu stylem będą przypominały trasy WRC. Przebiegać będą bowiem w terenie górzystym. Jedyny dzień odpoczynku Rajdu Dakar 2020 organizatorzy zaplanowali w stolicy Arabii Saudyjskiej – położonym w środkowej części kraju, u wschodniego podnóża gór Dżabal Tuwajk, liczącym ponad 5 milionów mieszkańców Rijadzie. Wyścig zakończy się dnia 17 stycznia w Al-Quiddiya, nowoczesnym mieście budowanym od podstaw od 2018 roku.

Dakar 2020 – kolejny sprawdzian dla zawodników i ich maszyn

Warto mieć na uwadze fakt, iż dwa lata wcześniej z organizacji odbywającego się w Ameryce Południowej Rajdu Dakar wycofało się kilka państw – Boliwia, Chile oraz Ekwador. Był to jeden z powodów, dla którego 41 Rajd Dakar odbył się tylko na obszarze jednego państwa – Peru w Ameryce Południowej. Trasa rajdu liczyła wówczas około 5 000 km. Amaury Sport Organisation ulokowała przyszłoroczny Rajd Dakar w Arabii Saudyjskiej nie tylko z powodów bezpieczeństwa, ale również ze względów finansowych. Najbardziej prestiżowy Rajd Dakar w Arabii Saudyjskiej gościł będzie przez najbliższe 5 lat. Jednak przez ten czas trasa może zostać dodatkowo rozszerzona również o inne państwa. Możliwe, że trasy kolejnych rajdów wiodły będą m.in. przez terytorium Egiptu, Jordanii, Kuwejtu, Omanu czy też ZEA (Zjednoczonych Emiratów Arabskich). Dakar 2020 będzie kolejnymi zawodami, w których zawodnicy zmierzą się nie tylko ze sobą i swoimi słabościami, a także z ciężkim terenem oraz trudnymi warunkami panującymi podczas całego wyścigu. Rajd będzie również ogromnym sprawdzianem dla ich maszyn. Tu decydujące znaczenie będzie miało odpowiednie przygotowanie zawodników oraz ich doświadczenie, a także doskonała umiejętność jazdy w niemal każdych warunkach.  

Napisz komentarz