News, Rajd Dakar

Rajd Dakar w Arabii Saudyjskiej!

W poniedziałek organizatorzy ogłosili, że po 11 kolejnych edycjach w Ameryce Południowej i 29 w Afryce słynny Rajd Dakar przenosi się po raz pierwszy w historii do Azji, a gospodarzem w 2020 roku będzie Arabia Saudyjska. O przeniesieniu rajdu z Ameryki Południowej mówiło się już od dawna. Wreszcie wiadomość ta, została potwierdzona oficjalnie.

– To świetna decyzja, najlepsza jaką w obecnych warunkach można było podjąć. Możliwości organizacyjne w Ameryce Południowej już się wyczerpały i było powszechne oczekiwanie zmiany. Tam z roku na rok było coraz gorzej, a już ściganie się w Peru w kółko po tych samych trasach było męczące i robione na siłę – powiedział polski zwycięzca rajdu, Rafał Sonik.

Jak dodał, nie wyklucza powrotu Dakaru na ten kontynent, ale tylko jeśli organizatorzy powrócą do formuły sprzed lat. – Pierwsze rajdy w Ameryce Południowej były wspaniałe. Jeżdżenie znad Atlantyku nad Pacyfik i z powrotem sprawiało wiele radości. Ostatnio jednak nie wiadomo było, gdzie ten rajd uda się zorganizować i w jakich warunkach. To było frustrujące – zauważył.

Decyzję organizatorów chwali również Albert Gryszczuk z R-Six Team. – W styczniu w Arabii Saudyjskiej jest trochę chłodniej, a to dobra wiadomość dla wszystkich rajdowców – podkreśla Gryszczuk, który brał udział w Rajdzie Dakar, gdy ten był jeszcze rozgrywany w Afryce.

Pierwsza edycja rajdu odbyła się w 1979 roku. Rywalizowano wówczas na trasie Paryż – Dakar, podobnie jak w 12 kolejnych latach. Później, do 2007 roku, przenoszono start i metę, ale zwykle rozpoczynano w Europie, a kończono w Afryce. W 2008 imprezę odwołano ze względu na zagrożenie terrorystyczne w Mauretanii. Przez następne 11 lat gościła w Ameryce Południowej. Szczegóły jej pierwszej azjatyckiej edycji mają zostać ujawnione jeszcze w tym tygodniu.

Napisz komentarz