Rajd Dakar

Rajd Dakar w świecie gier

Rajd Dakar, podobnie jak każde istotne sportowe wydarzenie na świecie, ma też swoją reprezentację w grach komputerowych czy konsolowych. Reprezentację skromną, bo tej pory jednak ukazało się ledwie kilka tytułów, a w ostatnich latach tylko jedna gra wyszła na światło dziennie. Zatem fani rajdu z pewnością mają powody do utyskiwań, ale skupmy się na tym, w co do tej pory mogli pograć miłośnicy wyścigu.

Pierwszą w historii grą, w której można było się „pościgać” w Rajdzie Dakar, była wydana w 1988 na 8-bitową konsolę NES Paris-Dakar Rally Special. Sama gra stworzona przez ISCO oferowała dosyć prostą rozgrywkę charakterystyczną dla tamtych czasów. Na niektórych etapach oprócz standardowego wyścigu można było strzelać do przeszkód (m.in. helikopterów) czy też pływać pod wodą, co dziś wydaje się być dość groteskowym podejściem do tematyki Rajdu Dakar. Rok później wyszło Big Run od Jaleco dostępne na komputery Amiga i Atari ST, na konsolę Super Nintendo (SNES) oraz na automaty. Gra była w 3D i oferowała dużo bardziej tradycyjną rozgrywkę, a użytkownicy mogli w niej jeździć autentycznym pojazdem znanym z Rajdu Dakar, czyli Porsche 959, a samochody przeciwników przypominały Peugeota 205 T16 czy Mitsubishi Pajero. Kolejnym wydawnictwem było Thrash Rally z 1991 roku stworzone przez ADK na platformę Neo Geo. Wyścigi odbywają się od Rajdowych Mistrzostwach Świata 1992 do Rajdu Dakar Paryż – Kapsztad 1992.

Paris-Dakar Rally Special (źródło devianart.com)
Thrash Rally (źródło youtube)

Prawdziwym przełomem miał być Paris-Dakar Rally od Acclaim/Broadsword Interactive z 2000 roku. Postęp technologiczny komputerów osobistych i konsoli nowych generacji, w pełni trójwymiarowa grafika a także dbałość o detale i realizm gry – to wszystko to mogło mieć wpływ na to, że produkcja stanie się hitem i w końcu da fanom Rajdu Dakar rozrywkę na najwyższym poziomie. Jak się jednak okazało, Paris-Dakar Rally był oceniany bardzo słabo, a portal gamespot.com uznał go nawet najgorszą grą roku 2000. Krytycy narzekali na nienaturalną fizykę w poruszaniu się pojazdów, oprawę dźwiękową, nudę i brak trybu multiplayer. I chociaż to była pierwsza tak poważna próba odzwierciedlenia Rajdu Dakar z takim rozmachem, to w tym wypadku nie wyszło. Znacznie lepiej było w wypadku sequela, czyli Dakar 2: The World’s Ultimate Rally. Poprawiło się grafika, przyjemność z gry i w przeciwieństwie do pierwszej części była różnica między kierowaniem motocyklem a ciężarówką. Acclaim wysłuchało uważnie opinii użytkowników i dzięki temu producent uniknął błędów, które można było znaleźć u poprzedniczki.

Dakar 2: The World’s Ultimate Rally (źródło youtube)

Na kolejną propozycję skierowaną do fanów trzeba było poczekać blisko 15 lat, gdy został wydany Dakar 2018, za który odpowiadało studio Bigmoon Entertainment. Ogromną zaletą gry był klimat i efektowne krajobrazy, a także odzwierciedlenie pojazdów i tras rajdu, który w 2018 odbywał się w Boliwii, Peru i Argentynie. I chociaż oprawa graficzna robiła wrażenie, twórcy nie ustrzegli się błędów. Recenzenci zwracali uwagę na słaby model jazdy, nieintuicyjną nawigację czy też brak urozmaiceń w czasie wyścigu. Mimo tych minusów była to pierwsza tak udana próba, w której gracze mogli poczuć rzeczywistą atmosferę rajdu.

Dakar 2018 (źródło youtube)

Jak widać renoma i rozpoznawalność Rajdu Dakar nie miała do tej pory przełożenia na wysyp gier. I chociaż o tym najtrudniejszym wyścigu na świecie powiedziano już niemal wszystko, to jednak w kwestii gier można odczuwać ogromny niedosyt, gdyż stworzono ich do tej pory bardzo mało, a ich poziom raczej nie zachwycał. Niemniej należy trzymać kciuki, by w przyszłości się to zmieniło, a rajd otrzymałby godnego odpowiednika w wirtualnym świecie.

Napisz komentarz