News

Rajdówka R-Six Team już na Ukrainie!

Pisaliśmy o tym ostatnio, że zgorzelecka spółka Innovation AG przygotowała specjalny pojazd zadaniowy dla walczącego Kijowa. Innovation AG przerobiła samochód rajdowy R-Six Team, tak aby mógł służyć jako auto ratunkowe i ewakuacyjne w ciężkich warunkach wojennych. W całym przedsięwzięciu pośredniczyła Weronika Marczuk-Pazura i Towarzystwo Przyjaciół Ukrainy. Teraz mamy aktualizację – pojazd w sobotę przekroczył granicę polsko-ukraińską i odjechał w stronę Kijowa.

Pierwotnie Ford Raptor SVT 150 został dostosowany przez Innovation AG do celów rajdowych. Pojazd wygrał m.in. Africa Eco Race w 2018 roku. Jechał 2 rundy pucharu świata Cross Country. Startował z powodzeniem w klasie pojazdów produkcyjnych czyli T2, w barwach zespołu R-Six Team, którego liderami, obok Roberta Szustkowskiego i Jarka Kazberuka, są udziałowcy Innovation AG – Albert Gryszczuk i Robert Jan Szustkowski.Teraz otrzymaliśmy informację, że w piątek, 1.04.2022, auto przeszło ostatnie testy, a w sobotę rajdówkę przerobioną przez inżynierów ze Zgorzelca osobiście przez granicę przewiózł Albert Gryszczuk. Dzięki temu Ford Raptor może teraz służyć ukraińskiej armii.

Innovation AG ze Zgorzelca, od ponad 20 lat specjalizuje się w przebudowach i remontach pojazdów rajdowych i specjalnych. Ostatnie kilka lat, to rozwój technologii ekokonwersji i elektromobilności, co w Zgorzelcu dało efekt w postaci konstrukcji E-VANA, czyli polskiego auta dostawczego, budowanego przez Innovation AG wspólnie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

O firmie zrobiło się głośno pod koniec 2018 r., kiedy zaprezentowała Sokoła 4×4, czyli pierwszy polski, w pełni elektryczny, pojazd stworzony metodą ekokonwersji oraz ogłosiła plany startu zbudowanym przez siebie elektrycznym autem w Rajdzie Dakar.

Na bazie ekokonwersji inżynierowie Innovation AG opracowali samochody, które znalazły zastosowanie w kopalniach, parkach narodowych oraz w pracy “na ostatniej mili” m.in. dla InPostu.

Pod koniec 2020 roku w Hubie Innowacji Innovation AG powstało pierwsze w Polsce elektryczne pogotowie energetyczne, które już obsługuje największy w kraju kompleks farm fotowoltaicznych zrealizowany pod Zgorzelcem, w ramach klastra energii – Zklaster.

Napisz komentarz