News, Rajd Dakar

Robert Szustkowski wraz z R-Six Team wystartują w Rajdzie Dakar 2020?

Jak informuje cieszący się dużą estymą szwajcarski dziennik finanzen.net, Robert Szustkowski planuje start w najnowszej edycji Rajdu Dakar. Ten kierowca rajdowy, żeglarz, finansista i filantrop dwukrotnie już brał udział w tym legendarnym wyścigu (w 2010 i 2012) wraz z R-Six Teamem ma pojawić się w kolejnej odsłonie Rajdu, która po raz pierwszy odbędzie się w Azji, a konkretniej w Arabii Saudyjskiej.

– Bardzo poważnie myślę o Rajdzie Dakarze w przyszłym roku – potwierdza Szustkowski szwajcarskim żurnalistom. Jeszcze nie jest do końca wiadome, czy będzie to start w kategorii samochodów (w Fordzie Raptor), czy też w ciężarówce. Wkrótce powinien się odbyć obóz treningowy dla R-Six Team odbywający na pustyniach Maroka lub Emiratów Arabskich.

Dziennikarze też podkreślają wyjątkowość założonego przez Roberta Szustkowskiego R-Six Teamu, który bierze udział nie tylko w rajdach terenowych, ale też w regatach żeglarskich.

Słynny polski kierowca wyścigowy Jarek Kazberuk jest tajną bronią zespołu. Kazberuk to legenda: podróżnik, kierowca rajdowy, doświadczony nawigator, żeglarz… i wieloletni towarzysz Roberta Szustkowskiego. Inne kluczowe postacie to Robert „Robin” Jan Szustkowski, syn Roberta, który zajął trzecie miejsce w kategorii FIA World Cup T2 z Kazberukiem w 2016 r. Oraz Albert Gryszczuk, który jest odpowiedzialny za budowę i utrzymanie pojazdów zespołu jako inżynier i mechanik. Gryszczuk i Robin Szustkowski są odpowiedzialni za budowę pierwszego polskiego terenowego samochodu elektrycznego, zwanego Sokół 4×4, opartego na brytyjskim Land Roverze Defender. Pojazd pomyślnie przeszedł testy i jest w planach, by ścigał się już w 2021 r. podczas rajdu Desert Endurance.

Finanzen.net wspomina też, że R-Six Team zdobył w ostatnich latach szereg nagród i dwukrotnie ścigał się w Rajdzie Dakar – 2010 w Mitsubishi Pajero, a 2012 w ciężarówce Unimog. Jednak największym zwycięstwem w wyścigu Roberta Szustkowskiego było zwycięstwo w zeszłym roku Africa Eco Race (klasa T2), wyścigu, który zdaniem licznych ekspertów dorównuje Rajdowi Dakar.

Dziennikarze informują również o tym, że R-Six Team odnosi sukcesy także w zawodach żeglarskich. W ostatnich latach Szustkowski koncentrował się na sportach wodnych – jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich żeglarzy wielokadłubowych. Zespół R-Six wygrał podium w ponad 10 prestiżowych wyścigach żaglówek na całym świecie. Zdobył Multihull Cup w 2016 i wygrał Antigua Sailing Week 2017, 2018 i 2019. Zespół był również w pierwszej trójce na regatach Heineken, Les Voiles de St. Barth, Caribbean RORC 600 i Fastnet Race.

Zespół R-Six jest również zaangażowany w cele charytatywne. We współpracy z Caritas Polska zespół przekazuje sprzęt medyczny lub komputery lokalnym szkołom podczas podróży po krajach Afryki lub Ameryki Południowej.

(źródło: https://www.finanzen.net/nachricht/aktien/finanzier-robert-szustkowski-wird-r-six-team-2020-bei-rallye-dakar-unterstuetzen-8099908 )

Napisz komentarz