News, Rajd Dakar

Robert Szustkowski wspiera Gambię w walce z koronawirusem

Robert Szustkowski, filantrop mieszkający na stałe w Szwajcarii, podjął decyzję o niezwłocznym uruchomieniu pomocy humanitarnej Gambii, w obliczu epidemii koronawirusa (nCoV). Krok ten podjęty został po tym, jak WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) ogłosiła w dniu 31.01.2020 r. wybuch epidemii koronawirusa jako stan zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym (PHEIC).

To już drugi raz, kiedy Szustkowski wspiera rząd Gambii. W 2014 roku udzielił pomocy służbie zdrowia zachodnio-afrykańskiej republiki, będącej w bardzo trudnej sytuacji podczas wybuchu epidemii Eboli. Wówczas wirus okazał się tragiczny w skutkach – zarażonych zostało 30000 osób, a ponad 11000 zmarło w Afryce Zachodniej.

Jesteśmy w stałym kontakcie z Ministerstwem Zdrowia Gambii. Nasze działania staramy się konsultować z delegaturą WHO w Polsce, a transport pomocy szykowany jest na najbliższe tygodnie. Czekamy na przygotowanie materiałów przez polskich producentów – informuje Robert Szustkowski.

W ramach specjalnego transportu humanitarnego do Gambii trafi 100 profesjonalnych zestawów i wyposażenia dla potrzeb personelu medycznego, który ma zajmować się opieką nad osobami zarażonymi. Zestawy pochodzą od polskich producentów i obejmują specjalistyczny sprzęt medyczny, ubiory, maski. Całość została sfinansowana ze środków własnych.

Szybkość, z jaką rozprzestrzenia się wirus nCoV, zmusza wiele krajów afrykańskich do akcji prewencyjnej. Stąd moja inicjatywa, która może pozwolić rządowi Gambii na zapobieganie tragicznym w skutkach efektom tej choroby w jednym z najbardziej potrzebujących państw na kontynencie afrykańskim – dodaje polski rajdowiec.

Działania z rządem Gambii są odpowiedzią na instrukcje WHO przekazane państwom afrykańskim, sugerujące podjęcie środków zapobiegawczych przed zbliżająca się epidemią. Prowadzimy badania, które z państw Afryki Zachodniej są najmniej przygotowane do działań prewencyjnych wobec koronawirusa – informuje Robert Szustkowski.

Napisz komentarz