News, Rajd Dakar

Robert Szustkowski z powodów zdrowotnych odchodzi na emeryturę

Jak poinformował w zeszłym tygodniu szwajcarski PressePortal, założyciel i lider R-Six Team przechodzi na sportową emeryturę. Według informacji portalu, decyzja podyktowana jest poważnymi problemami zdrowotnymi, z którymi polski kierowca rajdowy, żeglarz i biznesmen zmaga się od lat. Szustkowski planuje teraz skupić się na działalności charytatywnej w ramach szwajcarskiej fundacji StrassKinderProjekt Kijów.

Jako obywatel zamieszkały w Szwajcarii uważam, że moim przywilejem i obowiązkiem jest obecnie skupienie się na działalności charytatywnej i wsparciu osób w potrzebie – powiedział Robert Szustkowski w rozmowie z portalem Presse Portal. Okazuje się, że od 2014 roku (tuż po pierwszej agresji na Ukrainę), jest on partnerem szwajcarskiej fundacji non-profit StrassKinderProjekt Kyiv, która wspiera dzieci w poszukiwaniu bezpiecznego domu, edukacji i lepszej przyszłości – powiedział Robert Szustkowski w rozmowie ze szwajcarskim portalem – Żyjemy w trudnych, nieprzewidywalnych czasach a przytłaczająca, ludzka tragedia sprawia, że chcemy nieść pomoc na rzecz Ukrainy w każdej, możliwej formie – przyznaje polski sportowiec.

I na dowód tych słów polska załoga R-Six Team wraz ze zgorzelecką spółką Innovation AG przygotowała specjalny pojazd zadaniowy dla walczącego Kijowa. Innovation AG przerobiła rajdowego Forda Raptora SVT150, tak aby mógł służyć jako auto ratunkowe i ewakuacyjne w ciężkich warunkach wojennych. Wzmocniono jego konstrukcja, a wnętrze zaadaptowano do przewozu rannych z linii frontu. Pojazd około trzy tygodnie temu trafił do Kijowa i tam rozpoczął służbę. Założyciel R-Six Team od lat znany jest ze swojej działalności charytatywnej. Oprócz działań na rzecz Ukraińców, Szustkowski pomagał też Afrykańczykom z Gambii i Gwinea Bissau, o czym pisaliśmy tutaj.

Szustkowski i jego zespół R-Six Team to wyjątkowe zjawisko w świecie polskiego i światowego sportu. Założona w 2008 roku grupa od wielu lat bierze udział nie tylko w wyścigach terenowych, ale też w regatach żeglarskich, zdobywając szereg nagród i wyróżnień. Rodzima załoga stawała na podium w ponad 10 prestiżowych regatach na całym świecie. Szustkowski trzykrotnie ukończył Rajd Dakar – w 2010 z Mitsubishi Pajero, 2012 w ciężarówce Unimog i 2020 w ciężarówce Tatra. Eksperci uważają jednak, że największym sukcesem wyścigowym Roberta Szustkowskiego było zwycięstwo w Africa Eco Race 2018 (klasa T2), w którym Polak jechał wspomnianym wcześniej Fordem Raptorem SVT150.

Źródło: https://www.presseportal.ch/de/pm/100069726/100887787

Napisz komentarz