News, Nie tylko rajdy

Żeglarze gotowi do startu!

We wtorek, 1 czerwca w Porto Cervo na Sardynii rozpoczynają się prestiżowe regaty Loro Piana Superyacht Regatta. Po raz pierwszy w historii do udziału został zaproszony polski zespół – R-Six Team, który popłynie 20-metrowym katamaranem o nazwie R-Six. Do startu dopuszczono tylko czternaście załóg z całego świata. Liderem polskiego zespołu i skipperem jachtu jest żeglarz, kierowca rajdowy i podróżnik Robert Szustkowski. Stanie on na czele całkowicie polskiej, siedmioosobowej załogi, w skład której wchodzą także Robert Janecki, Jarek Kazberuk, Adam Skomski, Igor Szrubkowski, Grzegorz Goździk, Mikołaj Gielniak.

Przed nami wielkie wyzwanie  powiedział Robert Szustkowski w przeddzień startu. – Zrobimy wszystko, aby godnie reprezentować barwy naszego kraju na Morzu Śródziemnym. Wtorek to dzień administracyjny i treningowy, a od środy do soboty codziennie, przez 4 dni mamy jeden wyścig. Każdy z nich potrwa zapewne co najmniej 5 godzin. Spodziewane są wiatry o sile około 15 węzłów, do 20 w szkwałach, chociaż początkowo zapowiadano silniejsze. To dla nas dobra wiadomość, bo nasza łódka należy do najcięższych w stawce katamaranów. Jesteśmy gotowi do startu. Nie należymy do grona faworytów, ale będziemy starać się dotrzymać tempa rywali. Na pokładach konkurencyjnych jachtów startują utytułowani zawodnicy, którzy brali udział w regatach o Puchar Ameryki czy Volvo Ocean Race, mistrzowie świata i Europy. Czujemy się zmotywowani i z niecierpliwością czekamy na pierwszy wyścig. 

– Kilka dni temu powikłania po szczepieniu przeciwko Covid-19 postawiły pod znakiem zapytania mój start na Sardynii, a zatem także start całego zespołu. Ostatecznie jednak płyniemy! Trzymajcie za nas mocno kciuki! 

Jacht R-Six typu HH66 zwodowano w stoczni Hudson Hakes w 2016 roku. Od tamtego czasu startował on w 14 edycjach wielkich regat na całym świecie, kończąc wszystkie na podium! Do największych sukcesów należą między innymi trzy kolejne zwycięstwa w Antigua Sailing Week, wygrana w Multihull Cup w 2016 oraz drugie miejsce w Fastnet Race w 2017.

Napisz komentarz