News, Rajd Dakar

Robert Szustkowski pomaga w walce z koronawirusem w Afryce i w Polsce

Robert Szustkowski, polski rajdowiec, żeglarz i filantrop mieszkający na stałe w Szwajcarii, był jedną z pierwszych osób w Polsce, która włączyła się w walkę z koronawirusem. Jeszcze w lutym na naszych łamach opisywaliśmy jego pomoc dla Afryki (Gambia i Gwinea Bissau), gdzie Polak zakupił kilkaset kompletów odzieży ochronnej dla lekarzy w lokalnych szpitalach. Teraz trzykrotny uczestnik rajdu Dakar przekazuje kilka tysięcy zestawów rękawiczek, masek, płynów higienicznych dla polskich placówek medycznych.

W ramach specjalnego transportu humanitarnego m.in. do Gwinea Bissau trafiło kilkaset profesjonalnych zestawów (specjalistyczny sprzęt medyczny, ubiory, maski) i wyposażenia dla potrzeb personelu medycznego, który nadzoruje opiekę nad osobami zarażonymi. Zestawy pochodziły od polskich producentów.

Ministerstwo Zdrowia Publicznego Republiki Gwinea Bissau doceniło ten gest i skierowało oficjalny list z podziękowaniami: Rząd Gwinea Bissau kieruje podziękowania za nieustający wysiłek ze strony Pana Roberta Szustkowskiego i wsparcie Gwinea-Bissau w walce z pandemią koronawirusa – napisał Dr. Antonio Deuna, Minister Zdrowia afrykańskiej republiki.

Szustkowski ma nadzieje, że inicjatywa ta – obok Jacka Ma z Alibaba Foundation – pozwoli rządom afrykańskich państw na skuteczna walkę z tą chorobą w jednym z najbardziej potrzebujących państw na tym kontynencie.

To kolejna akcja humanitarna polskiego biznesmena. W 2014 roku, Szustkowski wsparł służbę zdrowia zachodnio-afrykańskiej republiki Gambii, będącej w bardzo trudnej sytuacji podczas wybuchu epidemii Eboli. Wówczas wirus okazał się tragiczny w skutkach – w Afryce Zachodniej zarażonych zostało 30 000 osób, a ponad 11 000 zmarło.

Jeśli zaś chodzi o Polskę i aktualne wydarzenia, założyciel R-Six Team jest obecnie w kontakcie z przedstawicielami Ministerstwem Zdrowia i wspiera polskie szpitale najbardziej potrzebnym sprzętem higienicznych, w tym Oddział Kardiologii Szpitala Dzieciątka Jezus w Warszawie. – W sytuacji, gdy Polska i świat stoją w obliczu pandemii, pomoc kieruję tam, gdzie jest to kluczowe – do szpitali w Polsce i Afryce. Nasze działania staramy się konsultować z delegaturą WHO a cały sprzęt został przygotowany przez polskich producentów – informuje nasz rajdowiec.

Robert Szustkowski uruchomił kontakty w Polsce i Europie, gdzie, dzięki determinacji i zabiegom negocjacyjnym, stara się zdobyć sprzęt medyczny w efektywny sposób. Całość jest sfinansowana ze środków własnych.

(zdjęcie z archiwum https://rsixteam.pl/)

Napisz komentarz